15.09.2017       0

Молитвы на богослужениях, предлагаемые Преосвященным Диомидом, епископом Анадырским и Чукотским


Прошения о властех и воинстве на мирной ектении

О Богохранимей державе нашей Российстей, боголюбивых властех и христолюбивом воинстве ея, Господу помолимся.

О даровании нам Благочестивого Царя и Помазанника Божия, и о покорении под нозе Его всякого врага и супостата, Господу помолимся.

 

Прошения на сугубой ектении

Еще молимся о богохранимей державе нашей Российстей, и боголюбивых властех и христолюбивом воинстве ея, да тихое и безмолвное житие поживем во всяком благочестии и чистоте.

Еще молимся о даровании нам Благочестивого Царя и Помазанника Божия, и о покорении под нозе Его всякого врага и супостата.

 

В молитве по Достойно есть на Литургии

Вместо: ...о богохранимей стране нашей, властех и воинстве...

Читать: ...о богохранимей державе нашей Российстей, боголюбивых властех и христолюбивом воинстве ея, о даровании нам Благочестивого Царя и Помазанника Божия, и о покорении под нозе Его всякого врага и супостата. Да в тишине Его тихое и безмолвное житие поживем во всяком благочестии и чистоте.

 

Дополнительные прошения на ектениях

О еже милостивым оком призрети на Святую Свою Церковь и соблюсти Ю невредиму и необориму от ересей и нестроений и миром своим оградити, молимся Тебе Спасителю наш, скоро услыши, и милостивно помилуй.

О еже примирити разделения среди народов Отечества нашего и силою Святаго Духа обратити всех на путь мира и братолюбия, рцем вси: Господи, скоро услыши и милостивно помилуй.

Давый заповедь Твою нам: еже любити Тебе Бога нашего, и ближняго своего, сотвори, да ненависть, вражда, обиды и прочия беззакония прекратятся, истинная же любовь и мир Твой да царствует среди народов Отечества нашего, молимся Тебе, Спасителю наш, скоро услыши и милостивно помилуй.

О еже не убоятися нам страха диавольского паче страха Божия и не отступити от Тебе и Церкви Твоей Святей, но неотступно пребыти в Истине и вере Православной даже и до смерти, Господу помолимся.

О еже дароватися нам благодати твердой и несумненной веры, любви нелицемерной и мудрости духовной и дерзновенно исповедати Тя и постояти за Имя Твое Святое и святую веру Православную, Господу помолимся.

О еже сохранити Церковь Твою Святую и всех верных рабов Твоих от обольщения пребеззаконного и богомерзкаго антихриста и всех козней его, Господу помолимся.

О еже сохранитися нам под всемощным и благодатным покровом Твоим от обаяния лжечудес и лукавства лжезнамений и лютаго коварства богомерзкаго антихриста и не приняти зверинаго начертания и печати его, и не поклонитися ему, но точию Тебе Единому Истинному Богу кланятися и во истине и правде до конца послужити, Господу помолимся.

О еже сокрушити и разорити благодатию Твоею жертву беззаконную, на земли Российстей бесовом приносимую и избавити Богохранимое Отечество наше и народ наш от насильства безбожник и богопротивнаго ига иудейского, от еретик осквернения и нечестивых инородцев и супостатов попрания и помиловати нас, Господу помолимся.

О еже познати нам Святую волю Твою, да соберутся народы православные во едину Державу, страшную и непреоборимую для врагов Христовых, да будем паки Русью Святой, Тебе, Христа Царя Небеснаго единомысленно исповедающей и жизнь народа своего единодушно по вере Православной устрояющей, Господу помолимся.

О еже даровати нам на последняя времена милостию Твоею Царя Православнаго и Самодержавное Царство яко щит и ограждение Церкви Твоей Святей и народа Твоего, да укрепляеми Духом Твоим Святым возможем противостати и устояти во бранех со врагами Христовыми, Господу помолимся.

О еже послати пастырей истинных и делателей добрых на ниву Твою, Отечество наше Российское, да просветится народ наш светом правды Твоея, да познают вси Тебе Единого Истиннаго Бога нашего, да Будет народ наш, яко едино стадо и един Пастырь, Господу помолимся.

 

Молитва после просительной ектении

Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, Ты бо рекл еси пречистыми усты Твоими: «Аминь, глаголю вам, яко аще два от вас совещаета на земли о всякой вещи, еяже аще просита, будет има от Отца Моего, Иже на небесех. Идеже бо еста два и трие собрани во Имя Мое, ту есмь посреде их». Непреложны словеса Твоя, Господи, милосердие Твое везприкладно и человеколюбию Твоему несть конца. Сего ради молим Тя: даруй нам, рабом Твоим, всем православным христианом согласившимся просити Тя о скорби нашей, за страждущую страну нашу Российскую и чада Церкви Православный.

Боже Великий и Дивный, каяйся о злобах человеческих, возводяй низверженныя и утверждаяй ниспадающия, не отрини наша молитвы и воздыхания сердечныя в сие время тяжкое противу смертоноснаго и вогомерзкаго духа антихристова, силящегося запечатлеть народ наш на служение себе, и отвергнуть ны от благодати Тебе, Бога Живаго и Истиннаго. Да не будет сего, Боже наш! Помяни, Господи, милости, яже показал еси отцем нашим, разрушь коварство диавола восстающего на ны.

Силою Креста Твоего даруй всем нам духа премудрости и страха Божия, духа крепости и благочестия, да не погибнем обольщенные лукавством сатанинским. Воздвигни нам мужей силы и разума, да не возмогут противитися вси проявляющиеся нам. Возстави нам, Боже, Престол Православных Царей, да поставлен Будет Удерживающий всякое зло и неправду умножившуюся во стране нашей.

Господи Боже, Спасителю наш, сердцем сокрушенным к Тебе припадая, просим Тя: обольщенныя обрати и на путь правый настави, малодушныя укрепи, маловерныя просвети и духом Твоея ревности воспламени, да не погибнем от сетей вражиих. Сего ради к Тебе прибегаем, яко Ты еси Бог наш и разве Тебе инаго не вемы. Припадая стеняще вопием Ти, Боже наш, о исполнении сего прошения нашего. Но обаче не якоже мы хотим, но якоже Ты. Да будет воля Твоя во веки. Аминь.

 

Молитва на проскомидии по поминовении от иудеев умученных

Господи Боже наш, приими жертву сию безкровную, в созидание Церкве Твоея Святыя приносимую о всех людях Твоих, ихже искупил еси Честною Твоею Кровию. Приими жертву сию о благоверных князех и княгинех, епископех и свящннецех, монасех и бельцех, воинех и младенцех за святую веру и Царство Православное подвизавшихся, наипаче же от иудеев и инех клеврет сатанинских умученных, ихже помянухом пред Тобою и молитвами их сокруши жертву беззаконную, на земли Российстей бесовом приносимую, и даруй нам на последняя времена Царя Православнаго и Самодержавное Царство Его в щит и ограждение и сохранение и спасение Церкви Твоей Святей. Помяни и вся люди Твоя, отцы, братию и сестры наша, о возстановлении Царства Православнаго подвизающихся, и укрепи их силою Духа Твоего Святаго во бранех до конца претерпети и устояти и венцев небесных сподобитися. Твое бо есть еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

+ + +

В начале июля 2007 г. епископ Диомид благословил начать на сайте издательства "Русская идея" обсуждение и подготовку тем для чаемого церковным народом Поместного Собора. См. текст обращения в интернете: https://rusidea.org/130073


———————————— + ————————————
назад  вверх  дальше
——————— + ———————
ОГЛАВЛЕНИЕ
——— + ———
КНИГИ

Постоянный адрес страницы: https://rusidea.org/4905

Оставить свой комментарий

Ваш комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Подпишитесь на нашу рассылку
Последние комментарии

Этот сайт использует файлы cookie для повышения удобства пользования. Вы соглашаетесь с этим при дальнейшем использовании сайта.